
Farba svetla
LED žiarovky obsahujú plné spektrum farieb bez škodlivého UV a IR žiarenia. O plnofarebnosti spektra bieleho svetla LED žiarovky sa môžete jednoducho presvedčiť priložením CD disku k rozsvietenej žiarovke a pozorovaním prechodu farieb. (Napríklad u úsporných žiariviek je toto spektrum neúplné a prechod farieb je prerušovaný.)
LED žiarovky sa vyrábajú v troch prevedeniach farby svetla:
Teplá biela (warm white). Jej farebné spektrum 2700 - 3500°K je najbližšie klasickej žiarovke a má príjemne hrejivý žltkavý nádych. Predmety pri tomto svetle pôsobia mäkko, priestory útulne a osoby majú prirodzenú farbu. Je vhodná do detských izieb, spální, obývacích izieb a všade tam, kde sa chcete cítiť príjemne.
Denná biela (daylight white) má biele, ostré svetlo (4500 - 6500°K). Predmety ňou osveltené majú chladnejší nádych, pokožka ľudí je jemne bordovo namodralá. Je vhodná na osvetlenie pracovní alebo do lámp na čítanie. V oboch prípadoch je ju možné nahradiť teplou bielou s trochu vyššou svietivosťou.
Studená biela (cold white) má namodralé, chladné svetlo (6500 - 9000°K). Predmety i osoby pod ňou vyzerajú neprirodzene namodralé. Tento druh svetla sa hodí snáď iba na osvetlovanie skladov alebo vonkajších priestorov, lebo LED žiarovky s týmto farebným spektrom majú najsilnejšiu svietivosť.
RADA: Je dôležité si vybrať vhodnú farbu svetla, aby ste sa cítili v priestoroch príjemne. Súčastne je potrebné dosiahnuť aj dostatočnú svietivosť. Všeobecne platí, že čím je svetlo LED žiarovky chladnejšie, tým má vyššiu svietivosť. Rozdiel však nie je veľký, a teda sa oplatí radšej použiť trochu silnejšie LED žiarovky teplejšieho svetla.
Svietivosť
Pri výbere LED žiarovky je potrebné sa riadiť hlavne jej svietivosťou. Tá býva vyjadrená najčastejšie svetelným tokom v lumenoch (lm).
Ak chcete nahradiť klasickú žiarovku LED žiarovkou, v uvedenej tabuľke nájdete napísané, akú svietivosť majú bežné klasické žiarivky.
Údaj vo watoch o "výkone" LED žiarovky nie je úmerný jej svietivosti, preto sa ním nemôžeme riadiť pri výbere sily LED žiarovky tak, ako sa to dalo u klasickej žiarovky. Príkon LED žiarovky totiž závisí viac od použitej elektroniky v žiarovke, ako od počtu diód a ich svietivosti.
RADA: Mnohé nie práve lacné LED žiarovky staršieho typu, ktoré majú 60 a menej diód, majú veľmi nízku svietivosť na to, aby sa dali použiť na uspokojivé osvetlenie. Pozrite si preto vždy údaj o svietivosti a ak ho nenájdete, LED žiarovku radšej nekupujte.
Pomoc pri výbere vhodného výkonu LED žiarovky nám pomôže táto tabuľka :
Počet LED
Mnohí predajcovia udávajú podstatne vyššiu svietivosť LED žiaroviek, ako skutočne majú. Ak nájdete napríklad pri LED žiarovke staršieho typu s 80-timi klasickými diódami údaj, že nahradí 60W žiarovku, jej svetelný tok by musel byť 720 lumenov. Svietivosť takejto LED žiarovky však býva podstatne nižšia a dosahuje svetelný tok sotva 200lm.
Počet diód LED žiarovky vám môže pomôcť získať predstavu o skutočnej svietivosti. Napríklad LED žiarovka s 15 SMD LED dosiahne o viac ako tretinu nižší svetelný tok, ako LED žiarovka s 24 SMD svetelnými diódami. Ak LED žiarovka s 24 SMD5050 LED dosahuje svetelný tok 300lm, u LED žiarovky s 15 SMD5050 LED je možné očakávať svetelný tok 187 lumenov.
SMD5050 LED majú v porovnaní s klasickými LED staršieho typu priblížne 6 krát vyššiu svietivosť, SMD3528 dvojnásobnú.